wtorek, 17 listopada 2015

Nowy album Joryj Kłoc "Korba"


Nowy album Joryj Kłoc

 

21 listopada lwowska folkowa grupa Joryj Kłoc oficjalnie wypuszcza na rynek swój drugi solowy album „KORBA”.

Data premiery nie jest przypadkowa, tego dnia folkowi rozrabiacy zagrają w Gdańsku materiał z nowej płyty podczas największego klubowego wydarzenia ukraińskiego w Polsce, 39 Ukraińskim Jarmarku Młodzieżowym. Od lat ten dwudniowy festiwal gromadzi młodych Ukraińców, ale też i Polaków z całej Polski. Co roku młodzież ma możliwość na żywo zapoznać się z najnowszymi trendami muzycznymi wschodnich sąsiadów.

Jeszcze ciepłą płytę muzycy przywiozą ze sobą do Polski, a w sobotę pojawi się ona w sprzedaży w sklepach muzycznych na Ukrainie. Jak mówią sami muzycy, nazwa KORBA brzmi tak samo po ukraińsku, jaki i po polsku, dlatego zdecydowali się na taką nazwę albumu, by ułatwić polskiemu słuchaczowi zapamiętanie albumu. Korba to też część liry korbowej, czyli jednego z wiodących instrumentów w muzyce Joryj Kłoc.

Album „KORBA” to 13 kompozycji, niektóre z nich są już znane słuchaczom, ponieważ wcześniej miały one premierę wideo („Lis”, pierwsza polskojęzyczna piosenka w repertuarze zespołu czyli „Siadaj Siadaj”). Na krążku pojawi się też anglojęzyczny utwór „Soul Cake” i mistyczne „Vołchwy” (Magowie), do których powstaje właśnie teledysk.

Materiał został zapisany i wyprodukowany przez kijowskie studio FDR Music.

 
A już w czwartek, w drodze do Gdańska, zespół zawita do Warszawy, gdzie wieczorem o 19.00 w trójkowym studio im. Agnieszki Osieckiej, weźmie udział w prezentacji książki Macieja Jastrzębskiego „Krym: Miłość i Nienawiść”. Joryj Kłoc zagra podczas prezentacji kilka swoich utworów oraz zaprezentuje specjalnie na tę okazję przygotowany utwór tatarski „ Ant Еtkenmen”.